معرفی رصدخانه های مهم جهان

رصدخانه بین‌المللی کوه گراهام - تلسکوپ ال بی تی

تلسکوپ ال‌بی‌تی (Large Binocular Telescope) نام بزرگ‌ترین و قوی‌ترین تلسکوپ نوری ساخته شده در جهان است که در ایالت آریزونای آمریکا قرار گرفته‌است. تلسکوپ ال‌بی‌تی دارای یک تلسکوپ دوچشمی است که به اخترشناسان امکان خواهد داد تا کیهان را با جزئیات بیشتر و در اعماق ژرف‌تری جستجو کنند. برخلاف اکثر تلسکوپ‌های امروزی که حاوی یک آینه برای جمع‌آوری نور هستند، تلسکوپ دوچشمی متشکل از دو آینه ۸٫۴ متری است. قدرت تصویربرداری تلسکوپ ال‌بی‌تی در حدود ۱۰ برابر بهتر و واضح‌تر از تصاویر ارسالی از تلسکوپ فضایی هابل است. برای ساخت تلسکوپ ال‌بی‌تی حدود ۱۲۰ میلیون دلار آمریکا هزینه شده و عملی شدن طرح آن به دلیل مشکلات خاص در طراحی قطعات اپتیکی و ساخت آن در حدود ۲۰ سال طول کشیده‌است. در ساخت این تلسکوپ کشورهای ایتالیا و آلمان نیز همکاری داشته اند و دانشگاه آریزونا مدیریت این تلسکوپ را بر عهده دارد. برخی بر این باورند که این تلسکوپ در صورت استفاده از روش تداخل سنجی و دو تلسکوپ در کنار هم، همچون تلسکوپی به قطر 11/8 متر کار می کند و به همین سبب قوی ترین تلسکوپ جهان است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

رصدخانه

رصدخانه آفریقای جنوبی - تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی

تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی ( South African Large Telescope) نام بزرگ‌ترین و قوی‌ترین تلسکوپ نوری واقع در رصدخانه آفریقای جنوبی است که در نزدیکی شهر ساترلند در آفریقای جنوبی قرار گرفته است. این تلسکوپ متشکل از ۹۱ آیینه شش وجهی است که بطور مرکب تشکیل یک شبکه کندویی (mosaic) داده و قطر آن ۱۱ متر و صد سانتیمتر است. گرچه قطر این تلسکوپ از یک سو،11 متر و از سوی دیگر 9/8 متر است ولی دهانه ی مفید آن بیش از 9/2 متر نیست. این تلسکوپ از نوع بازتابی است و در ارتفاع 1783 متری از سطح دریا واقع شده است. تعداد زیادی دانشگاه در استفاده از این تلسکوپ شریک هستند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

رصدخانه

رصدخانه صخره بچه ها - تلسکوپ بزرگ جزایر قناری

تلسکوپ بزرگ جزایر قناری ( Gran Telescopio Canarias) نام یکی از بزرگترین تلسکوپ‌های نوری جهان است که در رصدخانه "صخره ی بچه‌ها" در اسپانیا قرار گرفته است. این تلسکوپ در سال ۲۰۰۶ آغاز به کار کرد و آیینه مقعر مشبک آن قطر ۱۰ متر و چهل سانتیمتر دارد. تعداد زیادی دانشگاه در اسپانیا در استفاده از این تلسکوپ‌ها شریک هستند. دانشگاه فلوریدا و دانشگاه‌های مکزیک نیز در آن شریک هستند. بزرگ ترین رصدخانه ی جهان که در ارتفاع 2267 متری از سطح دریا در بالاترین ارتفاعات جزیره ی لاپالمای مجموعه جزایر قناری اسپانیا قرار دارد. این منطقه آلودگی نوری بسیار کم، آسمانی صاف و جوّی رقیق دارد. تلسکوپ بزرگ قناری در محدوده ی فرو سرخ فعالیت می کند و دارای استقرار سمت - ارتفاعی است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

رصدخانه

رصدخانه مونوکی - تلسکوپ کک1 و کک2

بزرگ ترین تلسکوپ دو قلوی جهان، که در رده ی دوم بزرگ ترین رصدخانه ی جهان قرار دارد، برفراز کوه ماناکیا در جزیره ی هاوایی مستقر است و از بزرگ ترین تلسکوپ های امواج مرئی و فروسرخ جهان به شمار می آید. رصدخانه ی کک سامانه ای اپتیکی با دو تلسکوپ مجزاست که ابعاد هر کدام از آینه های این تلسکوپ ها 10 متر است. مدیریت تلسکوپ کک بر عهده ی انجمن پژوهش های نجومی ایالت کالیفرنیا قرار دارد و از سال 1375/1996 ناسا مشارکت خود را در پروژه تلسکوپ های کک شروع کرد. آینه های تلسکوپ های کک از 36 قسمت شش ضلعی ساخته شده اند و در کنار هم شکلی یک دست و مقعر به خود می گیرند و همچون آینه ای یک پارچه عمل می کنند. دانشمندان توانسته اند با استفاده از این ابزار به کشف های بسیاری از جمله کهکشان های موجود در مرز جهان، بررسی ابرنواخترها برای تعیین سرعت انبساط جهان و ... دست یابند.

منبع : تبیان

رصدخانه

رصدخانه مکدونالد - تلسکوپ هابی ابرلی

تلسکوپ هابی-ابرلی ( Hobby-Eberly Telescope) نام بزرگ‌ترین و قوی‌ترین تلسکوپ نوری واقع در رصدخانه مکدونالد است که در ایالت تگزاس آمریکا قرار گرفته است. این تلسکوپ متشکل از ۹۱ آیینه شش وجهی است که بطور مرکب تشکیل یک شبکه کندویی (mosaic) داده که قطر آن ۹ متر و دویست سانتیمتر است. دانشگاه تگزاس در شهر "آستین" این تلسکوپ را اداره می‌کند و چهار دانشگاه استنفورد، دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و دانشگاه گئورگ آگوست گوتینگن در استفاده از این تلسکوپ شریک هستند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

رصدخانه

رصدخانه مونوکی - تلسکوپ سوبارو

تلسکوپ سوبارو ( Subaru Telescope) نام یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین جهان است که بر فراز قله ی ماناکیا (موناکی) در جزایر هاوایی قرار دارد. این تلسکوپ، آینه ای مقعر به قطر 8/2 متر دارد. تلسکوپ سوبارو در طول موج های مرئی و فروسرخ کار می کند. رصدخانه ملی ژاپن در مجموعه رصدخانه های ماناکیا واقع در جزایر هاوایی آن را اداره می کند. کلمه ی سوبارو در زبان ژاپنی به معنای خوشه ی پروین است. این تلسکوپ دارای چهار نقطه ی کانونی برای رصد در نور مرئی و فروسرخ است.

منبع : تبیان

رصدخانه

رصدخانه پارانال - تلسکوپ وی ال تی 1.2.3.4

مجموعه تلسکوپ های وی. ال. تی، چهار تلسکوپ از مجموع تلسکوپ های بزرگ امواج مرئی جهان اند که در رصدخانه ی پارانال در شیلی به صورت آرایه ای قرار گرفته اند. هفتمین رصدخانه ی بزرگ جهان در ارتفاع 2635 متری از سطح دریا قرار دارد. مجموعه تلسکوپ های وی.ال. تی در سال های 1377/ 1998 تا 1380/ 2001 آغاز به کار کرده و هر یک از این تلسکوپ ها دارای آینه ی به قطر 8/2متر است. این تلسکوپ ها می توانند با هم در گروه هایی دوتایی یا سه تایی به صورت یک تداخل سنج غول پیکر کار کند. تلسکوپ های بزرگ وی. ال. تی آنتو(Antu)، کوین (Kueyen)، ملیپال (Melipal) و یوپن (Yepun) نام دارند. سازمان رصدخانه ی جنوبی اروپا (ESO) مالکیت و مدیریت این تلسکوپ ها را بر عهده دارد.

منبع : تبیان

رصدخانه

رصدخانه مونوکی و رصدخانه سرو پاچون - تلسکوپ جیمینی شمالی و جنوبی

تلسکوپ جمینی شمالی، تلسکوپ جمینی جنوبی
دو تلسکوپ مجموعه ی هشتمین رصدخانه ی بزرگ جهان در دو نیم کره ی متفاوت از هم قرار دارند. تلسکوپ جمینی شمالی در ارتفاعات آتشفشان خاموش ماناکیای هاوایی و تلسکوپ جمینی جنوبی در رشته کوه های آند جنوبی قرار دارد. قطر آینه ی این تلسکوپ های بازتابی 8/1 متر است. تلسکوپ های جمینی به کنسرسیومی بین المللی از کشورهای آمریکا، انگلستان، کانادا، شیلی، استرالیا، کانادا، آرژانتین و برزیل تعلق دارد و اداره آن را انجمن دانشگاه ها برای پژوهش در نجوم (AURA) بر عهده دارد.

منبع : تبیان

رصدخانه رصدخانه

رصدخانه فرد لارنس ویپل - تلسکوپ ام ام تی

تلسکوپ ام‌.ام‌.تی ( Multiple Mirror Telescope) نام یکی از بزرگ‌ترین تلسکوپ‌های ساخته شده در جهان است که در ایالت آریزونای آمریکا قرار گرفته است. تلسکوپ ام.ام.تی مخفف واژه «تلسکوپ چند آیینه ای Multiple Mirror Telescope » است. این تلسکوپ در رصدخانه فرد لارنس ویپل قرار دارد و در سال ۱۹۸۷ ساخته شده است. این تلسکوپ متشکل از آینه‌ای مشبک با قطر مرکب ۶٫۵ متر بوده و توسط دانشگاه آریزونا و مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیت‌ سونیان به صورت مشترک اداره می‌شود. این رصدخانه ی بزرگ امواج مرئی در جهان بر قله ی هاپکینز در ارتفاع 2606 متری در ایالت آریزونای آمریکا قرار گرفته است. تلسکوپ ام. ام. تی متشکل از چندین آینه در کنار هم با قطر سراسری 6/5 متر است.

منبع : تبیان

رصدخانه

رصدخانه لاس کامپاناس - تلسکوپ ماژلان 1و2

این رصدخانه با عظمت شامل دو تلسکوپ از مجموعه تلسکوپ های بزرگ امواج مرئی جهان است که در مجموعه ی رصدخانه ی لاس کامپاناس در شیلی قرار گرفته اند و در طول موج های نوری و فروسرخ نزدیک فعالیت دارند. هر کدام از تلسکوپ های ماژلان، آینه ای به قطر 6/5 متر دارند. تلسکوپ ماژلان -1 به نام باده (Baade) در سال 1379/ 2000 و ماژلان -2 به نام کلی (Clay) در سال 1381/ 2002 به بهره برداری اولیه رسیدند. این تلسکوپ ها با مشارکت موسسه ی کارنگی، دانشگاه آریزونا، دانشگاه هاروارد، دانشگاه میشیگان و دانشگاه ام. آی. تی طراحی شده اند و راهبری این دو تلسکوپ نیز بر عهده ی این نهادهای علمی است. دو تلسکوپ ماژلان تک آینه و از نوع بازتابی اند.

منبع : تبیان

رصدخانه

رصدخانه رصدخانه پولکوفو روسیه

رصدخانه پولکوفو روسیه. یکی از معروفترین و قدیمی ترین رصد خانه های دنیا است و در گذشته، اغلب آن را «پایتخت ستاره شناسی دنیا» می نامیدند. هنگامی که در سال 1839 م. رصدخانه پولکوفو گسترش یافت، ابزار آن عبارت بودند از یک تلسکوپ شکستی مجهز به دهانه 38 سانتی متری که فرانهوفر نور شناس نامی، عدسی های آن را تراشید. بعدا یک تلسکوپ 76 سانتی متری با فاصله کانونی 14 متر به رصدخانه افزوده شد. در سال 1294 / 1915م. یک تلسکوپ بازتابی یک متری و یک تلسکوپ شکستی 82 سانتی متری برای رصدخانه سفارش داده شد. جنگ جهانی دوم کار را در رصدخانه پولکوفو متوقف کرد و به تخریب کامل آن انجامید.این رصدخانه در مدت محاصره لنینگراد در خط مقدم واقع شده بود. عدسی های گران بها و بسیاری از ابزارها به لنینگراد منتقل شد. هر چند که ابزار زیادی منهدم شد، اما عدسی 76 سانتی متری تلسکوپ شکستی سالم باقی ماند. در 11 مارس 1324 / 1945م. دولت اتحاد شوروی – روسیه – تصمیم به بازسازی رصد خانه گرفت. طولی نکشید که رصدخانه پولکوفو، بار دیگر در زمره یکی از رصدخانه های عمده شوروی – روسیه – در آمد و در حال حاضر بزرگترین تلسکوپ دنیا یعنی تلسکوپ آیینه ای 6 متری زلنچوکسکایا در آن وجود دارد و مورد استفاده محققین می باشد.

منبع : ایران علمی

رصدخانه

___________________

مطالب خواندنی :

رصدخانه چیست ؟

رصدخانه های مهم ایران

رصدخانه های باستانی

تماس با رصدخانه پارسی

Image Image Image Image Image Image Image Image

رصدخانه پارسی اوقات خوشی را برای شما آرزومند است. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید