رصدخانه طرح گنبد ویژه مراکز آموزشی

از دیرباز گنبد به عنوان کامل ترین شکل هندسی برای ساخت رصدخانه های پیشرفته مورد استفاده دانشمندان اخترشناس بوده است. قرار گرفتن شکاف بر بدنبه گنبد و حرکت دورانی، این فرصت را در اختیار رصدگر قرار می دهد که بدون محدودیت، 360 درجه ی آسمان را مقابل چشمان خود مشاهده نماید.

رصدخانه

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از طرح گنبد برای رصدخانه های حرفه ای و پیشرفته جهان، حذف نورهای اضافی و کنترل آلودگی نوری محیط می باشد. از آنجاکه اغلب مراکز علمی و پژوهشی در نزدیکی مناطق شهری و مسکونی قرار دارند، آلودگی نوری این مناطق در میزان کیفیت رصد اجرام آسمانی تاثیرات مخرب و منفی خواهد داشت. بنابراین با طراحی و ساخت رصدخانه های گنبدی این معضل تا حد زیادی کنترل شده و فضای مطلوبی برای رصد حرفه ای پدیده های آسمانی به وجود خواهد آمد.

رصدخانه

از طرفی با توجه به نوع طراحی گنبد و استفاده از عایق های مخصوص در ساخت بدنه ی آن، شرایط لازم برای حفظ و نگهداری تلسکوپ، ابزارهای جانبی و تمامی امکانات مورد استفاده در رصدخانه از عوامل جوی و آلاینده های محیطی به نحو شایسته ای امکان پذیر خواهد بود. عایق رطوبت، عایق صوت، عایق حرارت و . . . به همراه بدنه محکم، مقاوم و البته سبک رصدخانه های گنبدی شکل، محصولی ایمن و مطمئن با طول عمری طولانی است که پیشنهاد مناسبی برای دانشگاه ها، محیط های آموزشی و تحقیقاتی و سایر مراکز عمومی می باشد.

رصدخانه

تماس با رصدخانه پارسی

Image Image Image Image Image Image Image Image

رصدخانه پارسی اوقات خوشی را برای شما آرزومند است. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید